Безпечний інтернет
Безпечний Інтернет
Яким ризикам піддають себе діти в Інтернеті?
З ризиків в Інтернеті діти відразу називають найбільш відомі: віруси-39%, дорослий контент (мається на увазі сайти з порнографічним змістом) - 21%, Інтернет-залежність - 19% і шахрайство (тобто крадіжка особистої інформації і паролів, банківської інформації, шахрайство за допомогою Інтернет-магазинів і онлайн сервісів з платними СМС).
Дослідження показало, що чим старшою стає дитина, тим більш безтурботно він/вона починає вести себе в Інтернеті. Так, на реальну зустріч з людиною, яку вони знають лише віртуально, вже ходили майже 12% опитаних дітей 10-11 років і вже понад 60% підлітків 15-17 років. Дані про своїх батьків у мережі (місце роботи і займана посада) залишили 0,4% дітей у віці 10-11 років і 6,5% - 15-17 років.
Найбільш популярні за відвідуваністю серед дітей ресурси в Інтернеті - сайти соціальних мереж - таять в собі найбільшу загрозу з точки зору доступності особистої інформації для сторонніх. У соціальних мережах свій особистий номер мобільного телефону вже залишили 46% дітей 10-17 років, вказали домашню адресу - 36%, розмістили особисті фотографії - 51%. При цьому примітно, що від загальної кількості бажаючих отримати більше інформації про ризики в Інтернеті (72,5% респондентів-дітей) більшість - 89% - хоче дізнатися більше саме про захист у соціальних мережах. Як висновок можна констатувати недостатній рівень інформованості серед дітей по темі безпеки в Інтернеті при високому рівні ризиків, яким піддають себе діти в мережі. До того ж абсолютно недостатнім є рівень залученості батьків у процес виховання культури безпечного користування Інтернетом серед дітей.
Тому пропонуємо Вам наступні кроки:
1. Вивчіть питання, станьте експертами в Інтернеті для своїх дітей. Дослідження, проведене Інститутом соціології НАН України показало: 76% батьків не знають, які сайти відвідують їхні діти. А ви знаєте? Дізнайтеся, які потреби в Інтернеті у дитини, які ресурси вона відвідує. Для цього станьте інтернет-користувачем і «потоваришуйте» зі своєю дитиною в соціальних мережах, знайдіть спільні інтереси в Мережі.
2. Встановіть сімейні правила користування Інтернетом. Беручи до уваги вік дитини, встановіть кілька чітких правил для неї, які передбачають розклад, спосіб підключення та час користування Інтернетом. Дитина має розуміти, що ви довіряєте їй, і ці правила потрібні тільки лише для її безпеки в Інтернеті, а не тому що ви караєте її. Чим більше заборон - тим сильніше дитині хочеться їх переступити, тому потрібна довірлива розмова, де ви спілкуватиметеся на рівних і покажете повагу до самостійності дитини.
Обговоріть з дитиною ці прості сімейні правила онлайн безпеки.
- Анонімність - кращий спосіб захисту в Мережі. Під час спілкування через Інтернет завжди потрібно використовувати ніки (прізвиська) і не можна вказувати реальне ім'я, вік та адресу.
- Сімейна онлайн безпека - відповідальність кожного. Особистою інформацією можуть скористатися зловмисники. Тому не можна викладати в Інтернеті інформацію про сім'ю, її фінансові справи, адреси проживання та навчання, номери телефонів, кредитної картки або банківські дані. Також небажано розміщувати особисті та сімейні фотографії на публічних форумах, сайтах. Ніколи нікому, крім своїх батьків, не можна видавати паролі Інтернету (навіть кращим друзям).
- Віртуальний співрозмовник може видавати себе за іншого. Тому не можна призначати зустрічі з віртуальними знайомими без дозволу батьків.
- Вести себе в онлайні - як у реальному житті. Точно так само, як у житті, в Мережі потрібно вести себе ввічливо, не робити того, що може образити інших людей або суперечить закону. - Звертатись за порадою - можна і потрібно. Якщо в Інтернеті (у повідомленні електронної пошти, на сайті, форумі, чаті) що-небудь не зрозуміло, турбує або загрожує, завжди потрібно звертатися за допомогою до батьків. Інформація та послуги в Інтернеті не завжди безпечні, тому перш, ніж завантажувати, встановлювати чи зберігати що-небудь з Інтернету, потрібно отримати дозвіл батьків.
- Віртуальний світ іноді коштує реальних грошей. Завжди потрібно з'ясовувати, скільки коштують SMS на окремі Інтернет сервіси, адже вартість SMS в онлайн грі часто вказується без податків - тобто може бути значно більшою. Якщо така інформація не зрозуміла, потрібно звертатися за порадою до батьків, які допоможуть розібратися, скільки насправді коштуватиме SMS та чи варто його відправляти. Будьте другом і порадником, щоб дитина не соромилась і не приховувала від Вас свої труднощі в освоєнні Інтернету. Спілкуйтеся з чадом, обговорюйте його досягнення, пропонуйте допомогу, а також використовуйте спеціальні програми батьківського контролю. Наприклад, підключіть систему «Мій Київстар» для номера мобільного телефону дитини і Ви завжди бачитимете всі відправлені SMS, здійснені дзвінки, знатимете стан рахунку, а також керуватимете налаштуваннями. Як встановити відповідне програмне забезпечення на ПК - читайте нижче.
3. Створіть територію безпечного Інтернету.
- Слідкуйте за тим, щоб на спільному комп'ютері не було інформації, яка небажана для Вашої дитини. Регулярно переглядайте електронну скриньку, не залишайте на робочому столі або в папках відкритого доступу документи та файли, які призначені тільки для дорослих. Використовуйте паролі для входу на комп'ютер під різними користувачами.
- Поясніть дитині, що робити з підозрілим матеріалом в Мережі, що клікнувши на посилання в електронних повідомленнях від невідомих відправників, або відкривши вкладення небажаних листів, можна заразити комп'ютер небезпечним вірусом. Якщо лист вимагає термінової відправки особистих даних, грошей і тому подібне, потрібно повідомити про це батьків.
- Технічні засоби обмеження доступу дитини до небажаного контенту мають використовуватися як дієвий допоміжний інструмент захисту. Існує спеціальне програмне забезпечення для батьківського контролю - на базі операційних систем, антивірусів, а також у вигляді окремих програм - використовуйте їх.
Сьогодні кількість користувачів мережі Інтернет постійно зростає, при чому частка молоді та зовсім юної аудиторії серед користувачів дуже велика. Для багатьох, особливо молодих людей, Інтернет стає інформаційним середовищем, без якого вони не уявляють собі життя. Але вміщаючи в себе великий інформаційний, навчальний розважальний потенціал, Інтернет може бути небезпечним та становити певний ризик, особливо для дітей.Дорослим необхідно пам'ятати про існування загроз в Інтернеті та приділяти підвищену увагу питанню безпеки.
Десять фактів для безпеки дітей в Інтернеті
Інтернет може бути прекрасним місцем як для навчання, так і для відпочинку і спілкування з друзями. Але, як і весь реальний світ, Мережа теж може бути небезпечна. Перед тим як дозволити дітям виходити в інтернет самостійно, слід встановити ряд правил, c якими повинен погодитися і ваша дитина.
Якщо ви не впевнені, з чого почати, ось кілька рекомендацій, як зробити відвідування інтернету для дітей повністю безпечним.
Безпечне використання Інтернету дітьми різного віку
До 7 років
Від 7 до 9 років
Від 10 до 12 років
Від 13 до 15 років
Перелік безпечних сайтів для дітей https://www.onlandia.org.ua Ресурс з он-лайн безпеки. Електронна пошта. https://lingualeo.ru/
Англійська мова - вивчення онлайн, ігрова форма. Українські словарі. Он-лайн перекладач. Дитячий портал: новини, спілкування, розваги, навчання. Більш підходить для дітей старшого віку. https://sonyashnik.com/
Розваги для дітей: книжки, аудіо, відео, ігри. https://maluk.in.ua/ Розвиваючі ігри, творчість. https://www.posnayko.com
Журнал «Пізнайко»: вірші, казки, творчість. https://prostir.museum/
Музеї України: фото, статті. https://ukrainaincognita.com/
Живописні міста України: інформація, фото. https://sport.ua/
Новини всіх видів спорту в Україні.
Поради для маленьких підприємців. https://maps.google.com/
Он-лайн карти світу. https://www.tvidi.ru/
Дитячий портал-соцмережа: ігри, спілкування, щоденники, фотографії та відеоматеріали. www.mirbibigona.ru/
Дитяча соцмережа: спілкування, музика, фотоальбоми, ігри, новини. https://www.smeshariki.ru/
Розважальна соцмережа: ігри, музика, мультфільми. https://www.poissonrouge.com/
Ресурс англо- франкомовний. Надзвичайно простий інтерфейс і усі дії здійснюються мишкою. https://www.shaunthesheep.com/
Сайт присвячений знаменитому мультику «Овечка Шон». https://www.smeshariki.ru
Сайт присвячений мультфільму «Смішарики». https://www.solnet.ee/
Розвиваючі, навчальні ігри для самих маленьких та ще багато цікавого і для батьків. https://www.allforchildren.ru
Сайт для дітей та батьків, на якому багато корисного та цікавого для розвитку дітей різного віку. Загадки, колискові, скоромовки, задачі та головоломки, уроки з малювання, енциклопедія, велика кількість ігор для дому та вулиці. https://www.nd.ru/DK
Сторінка для юних чомучок та винахідників, опис досвідів та багато довідкової інформації. https://www.1001skazka.com
На сайті можна скачати аудіофайли - казки, аудіо книги. https://vkids.km.ru
Ігри для дітей різного віку. Є мультимедіа-уроки. https://membrana.ru
Інформаційно-освітній інтернет-журнал про нові технології. https://www.whitewolf.co.ua/
Цікаві матеріали з історії та географії, статті про рослин і тварин. Казки народів світу. Уроки комп'ютерної грамотності.
Дитячий форум. Фотогалерея. https://www.teremoc.ru Дитячий сайт з розвиваючими іграми, загадками, ребусами, мультфільмами. https://www.murzilka.org/
Сайт журналу «Мурзилка» з віршами, розкрасками, конкурсами та іншою корисною інформацією. https://kazkovy.com.ua
Дитяча газета для дбайливих батьків «Казковий вечір» uneznajki.boom.ru
Дитячий сайт з цікавими яскравими навчаючими Іграми, загадками та он-лайн розкрасками ladushki.ru
Сайт для малюків toys-speak.com Дитячий сайт «Буратіно»: дитячі казки, бібліотека, аудіо-казки, відеотека https://www.angelyatko.com.ua/
Яскравий сайт «Країна ангелят». Абетки, казки, приказки, скоромовки, ігри https://www.kazka.in.ua/
Народні українські казки https://starport.com.ua/ Інформаційно-розважальний портал «Київстар» https://djuice.ua
Інформаційно-розважальний портал djuice https://games.djuice.ua
Ігровий портал djuice https://music.djuice.ua
Музикальний портал djuice https://dmd.djuice.ua